جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تاثیرات زیست محیطی ماشین الات راهسازی

انتشار آلاینده ها از ماشین آلات متحرک غیر جاده ای Non-Road Mobile Machinery (NRMM) به طور قابل توجهی به انتشار اکسید کربن (CO)، هیدروکربن ها (HC)، اکسیدهای نیتروژن (NOx) و ذرات معلق به آلودگی هوا دامن میزنند.

فواید کربن آفسِتینگ یا همان تعدیل کربن چیست؟

NRMM به هر ماشین متحرک یا وسیله ای از ماشین آلات صنعتی قابل حمل و نقل اتلاق می شود که برای حمل مسافر یا کالا در جاده ها در نظر گرفته نشده و با موتور احتراقی کار میکند. این طیف گسترده از ماشین آلات مختلف، از جمله باغبانی کوچک و تجهیزات دستی، ماشین آلات کشاورزی و کشاورزی بزرگتر، لوکوموتیوها، کشتی های آبراه داخلی، ژنراتورها و ماشین آلات ساختمانی را شامل میشود. عوامل زیادی بر انتشار گازهای گلخانه ایِ تجهیزات ساختمانی تأثیر می گذارند و اندازه گیری و تعیین میزان تأثیر آنها بر میزان انتشار گازهای گلخانه ای دشوار است. با این حال، به طور کلی، عوامل را می توان در چهار گروه دسته بندی کرد: نوع و وضعیت ماشین آلات ، تعمیر و نگهداری ماشین آلات ، شرایط عملیاتی و اپراتوری ماشین آلات.

نوع و وضعیت ماشین آلات

انتشار گازهای خروجی از ماشین آلات ساختمانی عمدتاً بر اساس سال ساخت موتور، مدل موتور، اندازه موتور و اسب بخار تعیین می شود. سازندگان یا تولیدکنندگان ماشین آلات مختلف نیز به دلیل تفاوت در طراحی موتور، سیستم کنترل خودکار و پیکربندی، می توانند در تغییرات انتشار ماشین آلات نقش داشته باشند. موتورهای نسل های جدیدتر (مثلاً موتورهای یورو چهار( در سنوپارس یورو ۳)) می توانند کاهش قابل توجهی در میزان انتشار و مصرف سوخت داشته باشند. با افزایش سن و به مروز زمان استفاده از ماشین آلات ، یعنی تعداد ساعات کار، تجهیزات، فرسوده و به خرابی نزدیکتر می شوند که البته این فرسودگی جدای از زمان به نوع استفاده بسیار مرتبت است.. وضعیت ماشین آلات همچنین به کیفیت تعمیر و نگهداری، مراقبت روزانه و سابقه پروژه ها و سابقه اپراتوری بستگی دارد. ماشین آلاتی که در شرایط خوب قرار دارند، رادنمان بالاتر سوخت و آلایندگی کمتر ، دارند. استفاده از سوخت و روغن هیدرولیک و قطعات با کیفیت بالا می تواند به افزایش عمر تجهیزات و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و آلایندگی کمک کند.

تعمیر و نگهداری ماشین آلات

استراتژی تعمیر و نگهداری خوب با استفاده کارآمد از سوخت در ارائه توان خروجی، ماشین آلات را در شرایط کاری خوب نگه می دارد. تعمیر و نگهداری منظم (تعویض روغن، گریس، فیلترها، تمیز کردن و غیره) و تعمیرات اساسی مانند تعمیرات اساسی موتور باید به اندازه کافی با برنامه ریزی و دقیق اجرا شود. تعمیر و نگهداری با تاخیری یا تعمیر و نگهداری از کار کردن تا خرابی کامل یک استراتژی تعمیر و نگهداری ضعیف است که می تواند منجر به هزینه های بالاتر تعمیر ماشین آلات شود و در نتیجه میزان مصرف سوخت بالاتر و انتشار گازهای گلخانه ای و آلایندگی بیشتر به دلیل مسدود شدن جریان هوا و سوزاندن ناکافی سوخت موتور منجر شود. اگر فوراً تشخیص داده نشود و تعمیر نشود، هر گونه نقص در موتور می تواند باعث عملکرد ضعیف ماشین آلات و افزایش میزان انتشار آلایندگی از خروجی اگزوز شود. جایگزینی به موقع قطعات فرسوده ای مستقیم با زمین اصطحکاک دارند مثل لاستیک ها / زنجیرها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت های غیرمولد مهم است.

در شرکت سنوپارس، ماشین‌آلات تولیدی همواره از بهترین قطعات اصلی و مصرفی ساخته میشوند و همیشه به خوبی در هر زمان و هر مکان سرویس و نگهداری و خدمات به مشتریان ارایه می‌شود، تا دستگاه واگذار شده در بهترین حالت و بالاترین راندمان در حال کار باشد.

شرایط عملیاتی

ماشین آلات ساخت و ساز خارج از جاده برای فعالیت های ساختمانی مانند حفاری، بارگیری، حمل، پر کردن، فشرده سازی، بلند کردن و غیره استفاده می شود. مصرف سوخت و انتشار آلایندگی‌های ماشین آلات در شرایط سخت کاری که شامل تپه‌ها و شیب‌ها یا شرایط متوسط تا سخت خاک زیرزمینی یا زمینی است، ناگزیر افزایش می‌یابد. میزان مصرف سوخت یا انتشار گازهای گلخانه ای می تواند تا 2-4 برابر برای کارهای سنگین در مقایسه با کاربردهای سبک برای همان ماشین آلات افزایش یابد. ماشین آلاتی که در آب و هوای نامناسب تر مانند زمستان سرد کار می کنند، به دلیل مشکلات عملکرد موتور و زمان طولانی تری در راه اندازی و گرم شدن موتور برای رسیدن به شرایط کاری کارآمد، سوخت بیشتری مصرف و آلایندگی بالاتری ایجاد می کنند.

عملیات ماشین آلات

ماشین آلات باید به درستی برای یک کار خاص انتخاب شوند. اگر ماشین آلات بیش از حد با شرایط و وظایف سایت غیر مرتبط باشند یا بار اضافی داشته باشند، سوخت بیشتر و انتشار آلایندگی بالاتری خواهند داشت، علاوه بر آن هزینه ماشین آلات نیز به مراتب بالاتر خواهد رفت.

زمان استراحت و کار درج

زمان استراحت و کار درجا(اتلاف) و نقش مهارت های عملیاتی رانندگان در انتشار آلاینده های ماشین آلات حیاتی هستند. اپراتورهای ماهر و با تجربه می توانند با کاهش وقفه هایی مانند عدم ارتباط، درک ضعیف وظایف کاری و هماهنگی ضعیف با دیگران، زمان بیکاری را به طور منطقی به حداقل برسانند. آنها همچنین نسبت به اپراتورهایی با تجربه کمتر در هر ساعت کار سوخت کمتری مصرف می کنند زیرا از ماشین آلات مراقبت می کنند، مشکلات ماشین آلات را به سرعت شناسایی می کنند، زمان اتلاف را کاهش می دهند، روش های صحیح کار را دنبال می کنند و از ماشین آلات به هوشمندترین و مقرون به صرفه ترین روش استفاده می کنند.

مقررات NRMM

انتشار گازهای گلخانه ای موتورهای NRMM توسط مقررات (EU) 2016/1628 (مقررات NRMM) تنظیم می شود. مقررات NRMM محدودیت های انتشار را برای موتورهای NRMM برای محدوده قدرت و کاربردهای مختلف تعریف می کند. همچنین رویه‌هایی را که تولیدکنندگان موتور برای دریافت تأییدیه نوع موتورهایشان باید دنبال کنند – که پیش‌نیاز برای عرضه موتورهای آنها در بازار اتحادیه اروپا است، تعیین می‌کند.
تأثیر مقررات جدید NRMM با محافظت از سلامت مردم، حفاظت از محیط زیست و بهبود کیفیت هوا، تضمین عملکرد بازار داخلی موتورهای NRMM و جلوگیری از انحراف بازار و پراکندگی بازار، هم برای تجارت و هم برای محیط زیست مفید است. شرایط بازی برابر در بازارهای جهانی)، و از رقابت ناعادلانه محصولات ارزان قیمت غیرمنطبق جلوگیری می کند. موتورهایی که امروزه فروخته می شوند تقریباً 95 درصد کمتر از محدودیت های سطح 1 معرفی شده در اواسط دهه 1990 هستند.

سوخت ها و فناوری های جایگزین

هزینه و سودآوری برای کاربران ماشین عامل تعیین کننده در تعیین موفقیت یک جایگزین اصلی برای سوخت و فناوری خواهد بود. سوخت های جایگزین و مفاهیم پیشرانه لازم هنوز برای کاربرد عملی در دسترس نیستند و بسیاری از آنها هنوز در مراحل مختلف توسعه هستند. مهمترین عوامل برای پتانسیل سوخت در آینده عبارتند از مواد خام، بهره وری انرژی، فناوری تولید، بلوغ فنی یا مرحله توسعه.
سوخت روغن کلزا و بیودیزل به عنوان بهترین جایگزین برای سوخت دیزل در کشاورزی و جنگلداری در نظر گرفته شد. کمترین مزیت درایو الکتریکی با سلول های سوختی هیدروژنی بود. تقاضای محدودی برای بهسازی ماشین آلات متحرک غیر جاده ای به اتانول که با سیستم های تزریق سوخت فعلی سازگار نیست وجود دارد. گاز طبیعی فرصت جالبی را فراهم می کند، زیرا ایجاد زیرساخت پتانسیل تغییر به بیومتان را در آینده فراهم می کند. سوخت دوگانه پتانسیل دارد اما هنوز کاملاً بالغ نشده است و تبدیل به دوگانه سوز (متان و گازوئیل) برای ماشین های جدید مناسب تر است تا ماشین های موجود.

نتیجه

پروژه های زیرساختی بزرگ برای ساخت و ساز به تجهیزات ماشین آلات سیار غیر جاده ای متکی هستند. با این حال، انتشار ماشین آلات ساختمانی یک نگرانی قابل توجه برای محیط زیست و سلامت انسان، به ویژه در مناطق پرجمعیت است. میزان تأثیر انتشار تجهیزات می تواند با پروژه های مختلف، انواع تجهیزات مختلف و عملیات های مختلف متفاوت باشد. راهبرد اولیه در کوتاه مدت برای کنترل سطوح انتشار، مقررات NRMM است که در دو دهه گذشته تأثیر قابل توجهی داشته است. با این حال، ما هنوز با استفاده گسترده از سوخت‌ها و فناوری‌های جایگزین فاصله داریم.
درسنو پارس ما متعهد هستیم که تأثیر بالقوه خود را بر محیط زیست به حداقل برسانیم. ما مطابق با تمام قوانین فنی روز و زیست محیطی مربوطه عمل می کنیم و تلاش می کنیم پیشگیری از آلودگی را با بهترین شیوه های زیست محیطی در هر کاری که انجام می دهیم و استفاده کنیم. ما انواع مختلفی از ماشین آلات با بهترین کیفیت، قطعات و خدمات پس از فروش در سراسر این سرزمین عزیز ایران ارائه می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب